Energooszczędny klimatyzator – jak zaoszczędzić na rachunkach?

Klimatyzatory to urządzenia, które coraz częściej można spotkać w polskich domach i mieszkaniach. Wynika to nie tylko ze zmian klimatu, które sprawiają, że temperatury nad Wisłą stale rosną, ale również atrakcyjnych cen sprzętu. Niestety część osób rezygnuje z zamiaru zakupu klimatyzatora w obawie przed wysokimi rachunkami na prąd. Tymczasem wybierając odpowiednie urządzenie, można zabezpieczyć domowy budżet. Jak to możliwe? Dlaczego warto postawić na energooszczędny klimatyzator?

Energooszczędny klimatyzator – czym się wyróżnia?

Fale upałów, które coraz częściej nawiedzają Polskę, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Zwłaszcza latem temperatura daje się mocno we znaki. To dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Żeby jednak urządzenie nie pochłaniało ogromnych ilości energii elektrycznej, na etapie jego wyboru należy uważnie przyjrzeć się parametrowi energooszczędności. Uchroni to użytkownika od zakupu sprzętu, który będzie pożerał prąd.

Producenci, obserwując popyt, oferują coraz doskonalsze urządzenia. Klimatyzatory energooszczędne, bo o nich mowa, zużywają niewielkie ilości energii elektrycznej, a jednocześnie są wydajne i skuteczne. Mogą nawet pełnić funkcję oczyszczacza powietrza, a w sezonie jesienno-zimowym służyć do ogrzewania wnętrz.

Za najlepsze klimatyzatory pod względem zużycia energii elektrycznej uznaje się modele przypisane do kategorii energetycznej A+++. Pobierają one mało prądu. W efekcie ich eksploatacja nie pochłania aż tak dużych kosztów jak użytkowanie urządzeń z innych klas. Warto przy tym pamiętać, że w zależności od funkcji (chłodzenie/grzanie) klimatyzator może być przypisany do odmiennej kategorii energetycznej.

Wybór energooszczędnego klimatyzatora – o czym pamiętać, by oszczędzić na rachunkach?

Wysoka klasa energetyczna urządzenia na niewiele się zda, jeśli klimatyzator będzie niewłaściwie dopasowany do wielkości mieszkania (domu/konkretnego wnętrza). Wówczas aby zapewnić optymalny komfort termiczny, będzie musiał pracować cały czas, i to na najwyższych obrotach, co na pewno znajdzie odzwierciedlenie w wyższych rachunkach za prąd.

Dlatego tak istotną kwestią jest prawidłowy dobór mocy sprzętu względem powierzchni, którą ma chłodzić (lub ogrzewać) urządzenie. Jeśli nie wiesz, jak dopasować ten parametr, zdaj się na doświadczenie specjalistów. Fachowcy z firmy specjalizującej się w sprzedaży, dystrybucji i montażu systemów klimatyzacji doradzą Ci optymalny wariant.

Energooszczędny klimatyzator powinien być również wyposażony w funkcje, które ograniczają zużycie energii elektrycznej. Wśród nich wymienić można m.in.:

  • tryb AUTO – po jego włączeniu urządzenie automatycznie dostosowuje parametry pracy w zależności od nastawionej temperatury i warunków panujących w pomieszczeniu. Zapobiega to niepotrzebnej pracy urządzenia na wysokich obrotach i skokom poboru prądu,
  • tryb oszczędzania energii – po jego włączeniu klimatyzator pracuje ze zredukowanym poborem prądu. Pozwala on zmniejszyć koszty eksploatacji urządzenia nawet o 75 proc.

Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są również w funkcję ogrzewania pomieszczeń. Chociaż wydawać by się mogło, że nie jest to ich naturalny sposób działania, świetnie sobie z tym radzą. W okresie przejściowym z powodzeniem mogą zastąpić klasyczne grzejniki elektryczne. Stanowią bowiem ich bardziej energooszczędną alternatywę. W efekcie pozwala to nawet obniżyć zużycie energii, a tym samym rachunki za prąd.

Co więcej, przy wyborze klimatyzatora energooszczędnego warto zwrócić uwagę na współczynnik efektywności chłodzenia, a jeśli sprzęt ma służyć również do ogrzewania pomieszczeń – także na współczynnik efektywności grzania. Im parametry te będą wyższe, tym mniej energii zużyje urządzenie.

Energooszczędne chłodzenie (i ogrzewanie) wnętrz jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak wybrać odpowiednie urządzenie, które łączyć będzie w sobie wydajność z niskim poborem prądu. Wymagania te spełniają klimatyzatory energooszczędne. To nowoczesne sprzęty, dzięki którym chłodzenie lub ogrzewanie pomieszczeń nie musi rujnować domowego budżetu.

(Visited 41 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close