Czy domowe metody na zwalczanie pluskiew są skuteczne?

Coraz więcej osób zmagających się z problemem pluskwy domowej rozważa zastosowanie domowych sposobów na walkę z tymi insektami. Należy pamiętać, że sprzyjające warunki zewnętrzne powodują namnażanie się pluskwy. Powiększająca się liczba osobników jest trudna do wytępienia przy pomocy niskostężonych preparatów dostępnych w marketach lub sklepach z chemią gospodarczą.

Dlaczego dostępne w markecie preparaty na pluskwy nie zawsze działają?

Sprzyjające warunki do bezproblemowego rozmnażania się pluskwy domowej powodują, że owad ten kolonizuje się w bardzo krótkim czasie. Optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniach i dostęp do żywicieli, tj. człowieka lub zwierząt domowych, czyli organizmów stałocieplnych, pozwala pluskwie na zakładanie nowych gniazd. Powiększająca się liczba tych insektów doprowadza do powstania trudnych do wytępienia kolonii.

Domowe sposoby na pluskwy, które bardzo szybko rozmnażają się w danym pomieszczeniu, nie pomogą w pozbyciu się tych szkodników. Preparaty zwalczające pluskwy dostępne w ogólnej sprzedaży nie zawierają silnie działającego środka owadobójczego, ponieważ jest to zakazane według norm i rozporządzeń Unii Europejskiej. Sprzedawane w sklepach ogólnodostępne preparaty na pluskwy domowe mają stosunkowo niską zawartość środka owadobójczego. Produkty te zazwyczaj są rozcieńczane wodą, dlatego też ich działanie jest mało efektywne w przypadku dużej liczby insektów – pluskiew domowych chowających się w zakamarkach, cokołach bądź materacach łóżkowych. Ogólnodostępne preparaty na pluskwy mogą pomóc w pozbyciu się małej liczby tych owadów.

Ocena efektywności działania domowych sposobów na pluskwy

Osoby, które zauważyły w swoich domach lub mieszkaniach obecność pluskwy, często poszukują najprostszych i najtańszych metod na pozbycie się tego insekta. Źródłem informacji są strony internetowe, na których znaleźć można porady. Niektóre z nich są całkowicie nieskuteczne. Blogerzy prowadzący poradniki domowe często zamieszczają wpisy dotyczące walki z pluskwą domową. Wskazane tam metody pozbycia się tych owadów nie zawsze przynoszą spodziewany efekt. Niektóre z nich wymagają wielokrotnego powtarzania, co jest bardzo uciążliwe, jeśli właścicielom domów lub mieszkań zależy na jak najszybszym pozbyciu się pluskwy domowej ze wszystkich zakamarków i miejsc jej występowania.

Jedną z domowych metod walki z pluskwą jest zastosowanie olejku lawendowego. Używany jest on również do odstraszania moli ubraniowych bądź innych szkodników domowych. Olejek lawendowy nie wchodzi w żadne reakcje toksykologiczne z organizmami wodnymi czy żywymi, jednakże jego zapach może jedynie drażnić pluskwy, ale nie przyczyni się do ich wytępienia. Kolonie pluskwy domowej, które zaatakowały dom lub mieszkanie, wymagają radykalnych metod działania. Tylko w taki sposób można zniszczyć nie tylko dorosłe osobniki pluskwy, ale również larwy i jaja tych szkodników.

Zamgławianie ULV jako szybka i skuteczna metoda na zwalczanie pluskwy domowej

Właściciele domów i mieszkań, którym zależy na jak najszybszym pozbyciu się pluskwy domowej mogą powierzyć to zadanie specjalistycznym firmom oferującym usługi dezynsekcji. Specjalista, który odwiedza lokal zaatakowany przez pluskwę domową najpierw ocenia liczbę tych owadów i miejsce ich występowania. Dopiero później dobiera stężenie środka owadobójczego. Będzie on rozpylany przy pomocy nowoczesnego urządzenia, którym jest zamgławiacz ULV. To sprzęt, który emituje zimną chmurę składającą się z niewielkich cząsteczek będących mieszaniną wody i środka owadobójczego o bardzo dużym stężeniu. Zastosowanie takiego preparatu pozwala na szybkie i skuteczne wytępienie pluskwy domowej, która gnieździ się w trudno dostępnych miejscach, często w cokołach czy zakamarkach, a także szczelinach dylatacyjnych.

Zamgławianie ULV jest alternatywą stosowanego dawniej oprysku. To metoda małoinwazyjna na pluskwy, która nie powoduje uszkodzenia sprzętów domowych czy długotrwałej absencji osób zamieszkujących nieruchomość zaatakowaną przez pluskwy domowe. Nowoczesne zamgławianie ULV dopasowane jest do wielkości kolonii pluskwy domowej. To jedna z metod walki z tym szkodnikiem. Sposobem na pozbycie się jaj pluskwy jest zastosowanie pary wodnej.

Domowe sposoby zwalczania pluskwy mogą okazać się nieskuteczne, jeśli owady te zaczęły się kolonizować. Obecnie najpopularniejszym sposobem na pozbycie się pluskwy domowej jest zamgławianie ULV.

(Visited 84 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close