Od czego uzależniają się ludzie? Zobacz, jakie są niecodzienne nałogi

Istnieje powiedzenie, że uzależnić można się od wszystkiego. Niektórzy błędnie zakładają, że można wpaść jedynie w nałóg alkoholowy, tytoniowy lub narkotykowy. Prawda jest jednak taka, że uzależnić można się nawet od pracy. Zobacz, od czego najczęściej uzależniają się ludzie. Istnienia niektórych z tych nałogów możesz nie być nawet świadomy.

Uzależnienie od jedzenia

Ten nałóg dotyczy głównie jedzenia niezdrowego – takiego, które dostarcza najwięcej walorów smakowych osobie uzależnionej. Kompulsywne jedzenie służy rozładowaniu napięcia emocjonalnego, a ogromne pokłady cukru w nim pozornie pomagają.

Osoby uzależnione od jedzenia często nie są świadome swojego nałogu – problem z diagnostyką mają również lekarze. Tak więc jeśli podejrzewasz u siebie ten problem (np. często myślisz o niezdrowym jedzeniu, spożywasz posiłki mimo braku odczuwania głodu), to koniecznie wybierz się do specjalisty.

Uzależnienie od zakupów

Tak zwany zakupoholizm to jedno ze schorzeń XXI wieku. Osoby, które nie są w stanie poradzić sobie z bagażem emocjonalnym, próbują się odstresować poprzez spędzanie czasu na zakupach oraz wydawaniu pieniędzy.

Zaopatrywanie się w dodatkowe przedmioty, które nie są potrzebne, jest problemem, z którym dziennie nieświadomie spotyka się wiele tysięcy ludzi. Co ciekawe: uzależnienie od zakupów występuje niezależnie od finansów, tak więc nawet osoby nie posiadające zbyt dużej ilości pieniędzy mogą mieć problem z ich niewydawaniem.

Uzależnienie od mediów społecznościowych

Social media nieodwrotnie stały się częścią życia dzisiejszych ludzi. Ciężko wyobrazić sobie dzień bez przejrzenia tablicy na Facebooku czy sprawdzenia co u znajomych na Instagramie. Nic w tym dziwnego – aplikacje te projektowane są specjalnie w taki sposób, aby nakłaniać użytkowników do częstego ich odwiedzania.

Jeśli co godzinę sprawdzasz powiadomienia w swoim telefonie, nie oznacza to jeszcze, że jesteś uzależniony od mediów społecznościowych. Jeżeli występują jednak inne groźne symptomy, takie jak utrata kontroli nad własnym czasem czy zaniedbywanie relacji z rodziną i znajomymi – zachowaj czujność, gdyż możesz stawać się ofiarą nałogu.

Inne niepopularne uzależnienia

W dzisiejszych czasach uzależnić można się również od gier komputerowych czy oglądania seriali. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie zapanować nad czymś, co do niedawna stanowiło jedynie niewinne hobby, poszukaj pomocy u specjalisty. Znane jest również sporo przypadków ludzi, którzy uzależnili się od operacji plastycznych, czy nawet tak trywialnych czynności, jak ćwiczeń fizycznych.

Pamiętaj, że jakkolwiek głupi nie byłby to nałóg – może on realnie wpłynąć na jakość Twojego życia. Profesjonalne leczenie uzależnień jest czymś, z czego możesz skorzystać w każdej chwili, niezależnie od Twoich funduszy pieniężnych. Możesz wybrać także pomiędzy terapią dzienną, dzięki której nie będziesz musiał na stałe opuszczać swojego domu, a terapią stacjonarną, za pomocą której będziesz mógł mieć pewność, że nie powrócisz do nałogu ze względu na nieobecność lekarzy.

źródło: vita-nova.pl – regeneracja organizmu detoks

(Visited 61 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close