Najtrudniejszy styl pływacki – czy warto pływać motylkiem?

Styl motylkowy (nazywany również delfinem) posiada niepozorną nazwę, jednak w rzeczywistości jest uznawany za najtrudniejszy styl pływacki. Czy niesie on za sobą jakieś pozytywy? Czy warto jest się uczyć tak zaawansowanych technik? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Jakie zalety niesie za sobą pływanie delfinem?

Technika motylkowa okaże się strzałem w dziesiątkę dla osób, które chcą wyrzeźbić u siebie mięśnie grzbietu, brzucha oraz nóg. O ile pływanie ogólnie pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów, o tyle delfinek nie ma przy sobie jakiejkolwiek konkurencji.

Mimo, że jest to technika bardzo trudna, prawidłowo wykonywana nie zaszkodzi organizmowi. Wręcz przeciwnie: kości oraz stawy będą czuły się wyśmienicie.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia mięśni głębokich ciała. Należy jednak uważać, aby pływać stylem motylkowym w prawidłowy sposób – gdyż niezgrabnie wykonywane ruchy mogą doprowadzić do niebezpiecznych kontuzji.

Potrzebujesz pomocy w nauce stylu motylkowego? Koniecznie zapisz się na dobre lekcje pływania na basenie.

Dlaczego styl motylkowy uchodzi za najtrudniejszy?

Styl motylkowy wymaga od pływaka idealnej koordynacji ruchowej w wodzie. Oprócz tego należy być sprawnym oraz wytrzymałym fizycznie. Właśnie z tego powodu wielu zaawansowanych pływaków nie jest w stanie nauczyć się pływać za pomocą tej techniki – gdyż najzwyczajniej w świecie brakuje im siły fizycznej.

Technika ta (podobnie jak jej nazwa) pochodzi od stylu poruszania się w wodzie ryb. Oficjalnie styl ten został przedstawiony dopiero w roku 1952, choć już wiele lat wcześniej za jego pomocą wygrano pływackie eliminacje olimpijskie.

Wróćmy jednak do kwestii siły fizycznej. Jak najlepiej ją ćwiczyć? Czy od razu trzeba wskakiwać do wody? Nie!

Pływanie delfinem – ćwiczenia na lądzie

Zanim zdecydujesz się na przetestowanie swoich sił w wodzie – sprawdź się na lądzie!

Znasz ćwiczenie zwane „siadem prostym podpartym”? Bez jego znajomości oraz przyzwyczajenia się do tego typu ruchów nie będziesz w stanie pływać stylem motylkowym.

W wielu przypadkach przydatne okazują się również ćwiczenia takie jak podpór przodem czy pies z głową skierowaną ku dole. Tak naprawdę jednak każde ćwiczenie, które umacnia grzbiet, brzuch oraz kończyny (dolne i górne) będzie przydatne.

Style alternatywne dla delfinka

Technika motylkowa nie jest dla każdego! Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie jej wykonywać – nie załamuj się!

Do pozostałej czwórki najpopularniejszych stylów pływackich zaliczamy także kraula, żabkę, oraz tak zwaną technikę grzbietową. Są one znacznie łatwiejsze do nauczenia, niż motylek.

Nie pływaj tylko jednym stylem!

Jeśli chcesz zmaksymalizować zdrowotne korzyści płynące z basenu – pod żadnym pozorem nie ograniczaj się tylko i wyłącznie do jednego stylu pływackiego!

Każda technika angażuje inne partie ciała, dlatego też należy co jakiś czas próbować czegoś nowego. Co prawda warto jest mieć swój główny styl, w którym będziesz się specjalizować, jednak nie należy opierać swoich zdolności tylko na nim.

Życzymy udanych treningów!

(Visited 82 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close