Depresja to choroba, której nie można lekceważyć. Niestety, u każdego chorego objawia się ona nieco inaczej, przez co trudno ją rozpoznać. W dodatku jej pierwsze symptomy często bywają tłumione, maskowane i bagatelizowane. „To nic wielkiego, zwykłe przygnębienie. Samo przejdzie”. Kiedy smutek przestaje być po prostu smutkiem? Jak rozpoznać depresję u siebie lub bliskiej osoby?
Jak rozpoznać depresję? Objawy psychotyczne i fizyczne
Długotrwały smutek, brak chęci do życia, chroniczne zmęczenie – to objawy często kojarzone z depresją, jednak wcale nie jedyne. Choroba ma zróżnicowany charakter, przez co u każdej osoby przebiega nieco inaczej. Z tego względu warto być uważnym na wszelkie zmiany nastroju zarówno u siebie, jak i wśród bliskich
Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu, a obniżony nastrój to nic złego – nie trzeba robić sobie z tego powodu wyrzutów. Jeśli jednak utrzymuje się przez pewien czas, utrudnia normalne funkcjonowanie i towarzyszą mu inne symptomy, nie wolno go bagatelizować. Jakie sygnały świadczą o tym, że warto szukać pomocy u specjalisty?
Psychotyczne objawy depresji
Do psychotycznych objawów depresji zalicza się te symptomy, które dotyczą obszarów świadomości, myślenia, postrzegania i zachowania. Sprawiają one, że codzienność staje się bolesnym doświadczeniem. W efekcie osoba chora ma poczucie, że życie ją przerasta i nie radzi sobie z rzeczywistością.
„To wszystko nie ma sensu”, „nic mi się nie chce”, „już nie mogę tak dalej”, „jestem beznadziejny” – to tylko niektóre z myśli, które pojawiają się wówczas w głowie i mogą być wypowiadane przez bliskiego cierpiącego na depresję. Co oprócz nich powinno budzić czujność?
Jak wspomniano, depresja ma zróżnicowany charakter. Zazwyczaj jednak objawia się takimi psychotycznymi symptomami jak:
- przewlekły smutek, który utrzymuje się od dłuższego czasu i przez większość dnia,
- narastające poczucie braku sensu w życiu i beznadziejności,
- myśli rezygnacyjne i myśli o śmierci,
- przygnębienie i płaczliwość, stałe poczucie winy
- nieuzasadnione wybuchy złości i rozdrażnienie,
- rezygnacja z zainteresowań i pasji, które do tej pory sprawiały radość,
- obojętność na to, co dzieje się dookoła,
- niemożność cieszenia się z pozytywnych wydarzeń,
- stany lękowe, które pojawiają się bez przyczyny i nasilają się w obliczu trudniejszych zadań,
- zaniedbywanie podstawowych obowiązków,
- wycofanie się z kontaktów towarzyskich,
- spadek poczucia własnej wartości i utrata pewności siebie,
- problemy z koncentracją, pogorszenia pamięci i funkcji poznawczych.
Do tego często dołączają kłopoty ze snem. Chory albo cierpi na bezsenność, albo budzi się wcześniej niż zazwyczaj. W rezultacie odczuwa senność w ciągu dnia, co dodatkowo pogarsza nastrój i potęguje wrażenie braku sił do życia. Depresji towarzyszy również zmniejszenie lub utrata apetytu albo wręcz odwrotnie – nadmierne łaknienie. Przekłada się to wahania nastroju
Fizyczne objawy depresji
Depresja to choroba, która wpływa nie tylko psychikę człowieka, ale również organizm. W efekcie upośledza niektóre jego funkcje. Wśród fizycznych objawów schorzenia wymienić można:
- zaburzenia łaknienia,
- napadowe bóle brzucha, głowy, mięśni i narządów płciowych,
- zaburzenia widzenia,
- nieregularne miesiączkowanie,
- spadek libido,
- problemy z erekcją i przedwczesny wytrysk,
- częste oddawanie moczu,
- zaparcia,
- drżenie rąk,
- uczucie duszności i „kuli w gardle’.
U części osób cierpiących na depresję diagnozuje się również mrowienie ciała, pobudzenie psychoruchowe, urojenia czy też nieracjonalne zachowania kompulsywne. W takich przypadkach schorzeniu zazwyczaj towarzyszą inne choroby, które dają zarówno psychotyczne, jak i fizyczne symptomy.
Depresja to podstępna choroba, której objawy są niejednorodne. W efekcie trudno zauważyć jej pierwsze symptomy i w porę zapobiec jej rozwojowi. Nie należy jednak czuć się winnym z tego powodu. Jeżeli Ty lub Twój bliski cierpicie z powodu depresji, skoncentruj się na tym, co możesz zrobić „tu i teraz”. Umów się na konsultację psychologiczną lub spróbuj namówić do tego chorego. To jeden z podstawowych kroków na drodze ku lepszemu życiu.
źródło: Centrum Psychoterapii – Passion for Life