„Po co płacić za leczenie prywatne, skoro mamy służbę zdrowia?” – z taką opinią można spotkać się na co dzień, gdy zapytamy jaki typ placówki medycznej wybrać. Kwestia ta jednak nie jest tak prosta, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Czy warto korzystać z usług prywatnych lekarzy?
Cena prywatnych placówek medycznych
Główną różnicą pomiędzy prywatnym, a państwowym leczeniem, jest sposób jego finansowania.
W przypadku leczenia prywatnego, cały koszt będziesz musiał pokryć ze swojej własnej kieszeni. Prosta konsultacja lekarska kosztuje zwykle ponad 200zł, nierzadko również 300zł. W przypadku bardziej zaawansowanych badań lub zabiegów cena będzie jeszcze wyższa.
Placówki działające na zasadzie NFZ funkcjonują na innych zasadach. Tutaj za leczenie nie będziesz płacił z własnej kieszeni, gdyż korzysta się tutaj ze składek państwowych, które z kolei… zasilają portfele obywateli. Jak widać – nie ma nic za darmo.
Korzystanie z usług prywatnych lekarzy boli podwójnie, gdyż z opłacania składek zdrowotnych nie można zrezygnować – tak więc w pewnym sensie będziesz musiał zapłacić dwa razy: za każdą wizytę prywatną, i comiesięczną składkę.
Ile czeka się na terminy?
W obu przypadkach czas oczekiwania na wizytę uzależniony jest od ilości pacjentów. Zdarza się, że do lekarzy prywatnych przyjdzie nam czekać wiele miesięcy – czyli znacznie dłużej, niż do lekarzy państwowych, do których kolejki nie są zbyt długie.
Ciężko jednak nie zauważyć pewnego schematu: kolejki do lekarzy publicznych są na ogół tymi dłuższymi. Prywatny lekarz specjalista jest w stanie przyjąć jeszcze tego samego dnia, czego nie można powiedzieć o specjalistach pracujących na zasadach NFZ.
W tej kategorii zwyciężają placówki prywatne. Nie zawsze, jednak w zdecydowanej większości.
Porównajmy jakość leczenia
Również i w tej kategorii fundamentalne znaczenie ma sposób zarządzania placówką, a nie tylko rodzaj jej finansowania. Nie należy zapominać, że większość lekarzy prywatnych to Ci sami, którzy leczą także państwowo. Główna różnica dotyczy więc sprzętu oraz podejścia do pacjenta.
Nie sposób nie zauważyć, że lekarze prywatni znacznie dogłębniej analizują sytuację każdego pacjenta z osobna – jakby nie patrzeć, są oni klientami. A zadowolony klient chętniej powróci w przyszłości.
Lekarze państwowi jednak zarabiają taką samą kwotę pieniędzy niezależnie od tego, ilu pacjentów obsłużą oraz ilu z nich powróci w przyszłości. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że taka relacja lekarz-pacjent wygląda zgoła odmiennie.
A jak wygląda kwestia sprzętu? Placówki prywatne sprawiają wrażenie znacznie lepiej zagospodarowanych i nowocześniejszych. Są one również wyposażone w najwyższej jakości sprzęt medyczny.
Porównanie placówek medycznych – podsumowanie
Znacznie większa liczba osób preferuje leczenie prywatne. Czas oczekiwania na wizytę jest dużo krótszy, a jakość leczenia lepsza. Istnieje jednak jedna wada: nieraz trzeba słono zapłacić.
Ostateczna decyzja należy więc do każdego z nas z osobna. A Ty leczysz się prywatnie czy państwowo?