12-godzinna zmiana pielęgniarki. Jak się na nią przygotować?

Zawód pielęgniarki jest niezwykle wymagający. Oprócz tego, że ma się stały kontakt z ciężko chorymi pacjentami, to bardzo często godziny pracy nie są komfortowe. 12-godzinne zmiany (zwłaszcza nocne) mogą negatywnie wpłynąć na Twój zegar biologiczny i kondycję fizyczną, dlatego też warto się do nich odpowiednio przygotować. Czy wiesz, co powinieneś zrobić przed każdym pół-dobowym dniem pracy? W dzisiejszym artykule odpowiemy sobie właśnie na to pytanie.

Zadbaj o dobry sen

Nie ważne, czy jako pielęgniarka szykujesz się na zmianę nocną, czy dzienną – zawsze powinnaś dbać o dobry, przynajmniej 8-godzinny sen. Słuchaj swojego organizmu i rób to, co Ci podpowiada. Ustal sobie harmonogram spania i ściśle się go trzymaj.

Masz problem z zasypianiem? Może powinnaś skorzystać z dostępnych bez recepty preparatów z apteki? Melatonina świetnie wpływa na osoby, które są narażone na częstą zmianę cyklu spania (jak na przykład pielęgniarki ze względu na pracę zmianową).

Zabieraj do pracy zdrowe przekąski

Stanie na nogach przez cały dzień może skutecznie utrudnić prawidłowe odżywianie się oraz nawadnianie. Jako pielęgniarka medyczna powinnaś pomyśleć o tym już dzień wcześniej, i przygotować do pracy odpowiednią ilość zdrowych przekąsek i napojów.

Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy orzechy, paluszki serowe, różnego rodzaju jogurty, batony proteinowy czy koktajle. Z całą pewnością pomogą Ci one podczas Twojej 12-godzinnej zmiany w szpitalu lub innej placówce medycznej.

Zaplanuj sobie przerwy

Odpoczywać też trzeba umieć! Choć podczas pracy w szpitalu może się to wydawać zadaniem trudnym, to nadal warto spróbować odpowiednio rozplanować swoje przerwy. Nawet 5 minut szybkiego rozciągania czy spaceru na świeżym powietrzu może podnieść Twoją produktywność.

Abyś była w stanie zapewnić swoim pacjentom najlepszą możliwą opiekę medyczną, powinnaś w pierwszej kolejności zadbać o siebie – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Pamiętaj, że nie jesteś robotem, i bez robienia sobie przerw możesz się łatwo przemęczyć!

Przygotuj odpowiednie ubrania medyczne

To normalne, że na następny dzień pracy wielu z nas szykuje sobie jedzenie. Czy równie dokładnie przykładasz się również do ubrań? W pracy pielęgniarki odpowiedni uniform odgrywa kluczową rolę, a profesjonalne ubrania medyczne to przedmiot „must-have” dla każdego, kto sprawuje opiekę nad chorymi!

Wybierz optymalny dla siebie uniform, a będziesz mogła być spokojna o jego wytrzymałość oraz łatwość w czyszczeniu. Nie możesz przecież pozwolić sobie na sytuację, w której zostaniesz bez odpowiedniego ubrania medycznego na następny dzień pracy!

12-godzinna zmiana – podsumowanie

Należy mieć na uwadze, że 12-godzinne zmiany nie są dla każdego. Czujesz, że zbytnio przemęczają one Twój organizm? Zgłoś to u szefostwa i spróbuj zmienić swoje godziny pracy.

Na ten moment możesz jednak wykorzystać powyższe porady, które wymieniliśmy. Z całą pewnością pomogą Ci one przetrwać ponad pół doby w miejscu pracy. Powodzenia!

(Visited 32 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close