Systemy nawadniania ogrodów – jak należy je projektować?

Czy podlewanie roślin w ogrodzie może być przyjemnością? Jak najbardziej – wystarczy zaprojektować w pełni funkcjonalny system nawadniania. Dzięki niemu będziesz mógł zrezygnować z biegania z wężem ogrodowym (lub co gorsza – konewką), a cały proces podlewania będzie wykonywany automatycznie. Należy jednak dobrze zaplanować swój system nawadniania ogrodu. W dzisiejszym poradniku powiemy Ci, jak to zrobić. Zapraszamy!

Bez schematu ani rusz

Na samym początku rozrysuj schemat swojego ogrodu i umieść na nim dosłownie wszystkie elementy, które się na nim znajdują – łącznie z budynkami i żywopłotami. Dzięki temu będziesz wiedział, w którym miejscu umieścić zraszacze do trawnika – je również nanieś na swój schemat.

Zraszacze ogrodowe działają w sposób sferyczny – będą tryskać wodą dookoła swojej osi. W pobliżu obiektów, które nie mogą zostać zmoczone, instaluje się zraszacze o kącie działania 180 stopni. Do planowania zasięgu zraszaczy idealnie sprawdzi się domowy cyrkiel.

Zraszacze mogą (a nawet powinny) nachodzić na siebie wzajemnie – dzięki temu nie powstaną suche miejsca. Gdy zakończysz już etap ze zraszaczami, będziesz mógł przystąpić do zaplanowania rur doprowadzających wodę oraz ustalenia ich średnicy.

A co ze źródłem wody?

Następnym fundamentalnym krokiem jest ustalenie, z jakiego źródła cały system nawadniania będzie zasilany. Możesz być jednak spokojny – w zdecydowanej większości przypadków wystarczająca będzie woda z przydomowych wodociągów.

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku osób, które korzystają z wody z własnego ujęcia – wtedy należy wziąć pod uwagę parametry takie jak ilość wody (czy będzie ona wystarczająca) oraz jej jakość (woda złej jakości może negatywnie wpłynąć na jakość roślin w ogrodzie).

Automatyczny sterownik wszystko zrobi za Ciebie

Nie bez powodu sterownik jest nazywany mózgiem całej operacji. Co z tego, że zainstalujesz w swoim ogrodzie specjalistyczny system nawadniania, skoro nie będzie on działał automatycznie?

Definitywnie najprostszą opcją jest zainwestowanie w sterownik czasowy – wystarczy, że zaprogramujesz w nim dane godziny, w których ma być on uruchomiony. Nie jest to jednak opcja pozbawiona wad, tak więc dla wprawionych w boju ogrodników może być ona niewystarczająca.

Oprócz sterownika czasowego warto zaopatrzyć się również w specjalistyczne czujniki – na przykład stację pogodową lub wskaźnik wilgotności gleby. Dzięki temu zraszacze będą aktywowane nie tylko o ściśle określonych godzinach, ale też spełnione będą musiały być pozostałe parametry.

Jest to rozwiązanie znacznie lepsze, niż korzystanie tylko ze sterownika czasowego, gdyż rośliny nie w każdych warunkach pogodowych będą potrzebowały dokładnie takiej samej ilości wody.

Systemy nawadniania ogrodów – podsumowanie

Teraz wiesz już, na co zwracać uwagę podczas projektowania i montażu.

Systemy nawadniania ogrodów to sprawa niezbyt skomplikowana, jednak osobom początkującym zalecamy skorzystać z usług profesjonalistów – cała robota zostanie wykonana znacznie sprawniej i pewniej.

Powodzenia podczas pielęgnacji ogrodu!

(Visited 30 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close