Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w zakładzie, gdzie wykorzystuje się sprężone powietrze?

Potrzeba oszczędzania energii elektrycznej nigdy nie była większa niż obecnie. Wiele fabryk i zakładów nie może zrezygnować z wykorzystania sprężonego powietrza w swojej pracy, ponieważ na nim opiera się ich główna działalność. Nie oznacza to jednak, że w systemie sprężonego powietrza nie ma oszczędności energii. Podpowiadamy, co zrobić i jakie rozwiązania zastosować, aby ograniczyć zużycie energii elektrycznej w zakładzie, gdzie wykorzystuje się sprężone powietrze.

Czy w każdym zakładzie można ograniczyć zużycie energii elektrycznej?

Zużycie energii elektrycznej do produkcji sprężonego powietrza można zmniejszyć niemal w każdym układzie pneumatycznym. Warto wiedzieć, że cena energii elektrycznej stanowi nawet 70% wszystkich kosztów wytwarzania i utrzymania sprężonego powietrza. Pokazuje to, jak ważna jest nie tylko optymalizacja wydajności systemu, ale także wdrożenie działań ograniczających zużycie energii.

Właściwie zaprojektowana instalacja sprężonego powietrza a oszczędności na prądzie

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę podczas budowy i projektowania systemu sprężonego powietrza, jest dobór kompresorów zgodnie z potrzebami procesu. Kluczowym czynnikiem jest tutaj wybór sprężarek powietrza o zmiennej lub stałej wydajności. W ten sposób można ograniczyć lub całkowicie wyeliminować przestoje, które prowadzą do nieproduktywnego zużycia energii i jednocześnie nieuzasadnionego wzrostu kosztów eksploatacji. Warto również zainwestować w sprzęt wykorzystujący nowoczesną technologię, która ma na celu zwiększenie wydajności sprężarek powietrza poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Należy podkreślić, że sprężarka wykorzystująca nowoczesne technologie pozwala zaoszczędzić do 40% energii przy zachowaniu pełnej sprawności.

Co dodać do układu pneumatycznego, aby zwiększyć oszczędność na energii elektrycznej?

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów pracy ze sprężonym powietrzem jest zastosowanie nowoczesnych urządzeń sterujących, które pozwalają elastycznie dostosować pracę urządzeń do specjalnych wymagań instalacji. Szczególnie w agregatach sprężarkowych zaleca się stosowanie takich rozwiązań, które pozwalają na skoordynowanie pracy urządzeń w celu zapewnienia efektywności pracy oraz zmniejszenia zużycia maszyn i urządzeń. Sprężarki są coraz częściej dostępne z dodatkowymi systemami oszczędzania energii. Takimi rozwiązaniami są np. systemy odzysku energii cieplnej. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu do 70% ciepła powstającego podczas sprężania gazu można odzyskać i przekazać do innych zadań w firmie – np. ogrzewania pomieszczeń czy podgrzewania wody przemysłowej.

Zredukuj spadki ciśnienia w sieci, aby obniżyć koszty energii elektrycznej

Konstrukcja urządzenia jest w największym stopniu odpowiedzialna za straty ciśnienia w instalacji dystrybucyjnej. Warto zauważyć, że każda zmiana kierunku rurociągu o 90 stopni powoduje znaczne spadki poziomu ciśnienia w sieci sprężonego powietrza. Aby poprawić efektywność dystrybucji sprężonego gazu wystarczy w pierwszej kolejności zastąpić taki łączniki rurociągu innym łącznikiem o mniej gwałtownej zmianie kierunku – np. łącznikiem typu Y. Dzięki czemu straty ciśnienia w sieci można zmniejszyć do 1 bara, co bezpośrednio oznacza znaczne oszczędności w produkcji sprężonego powietrza, a tym samym niższe koszty energii elektrycznej. Warto wiedzieć, że obniżenie ciśnienia roboczego z 6 bar do 5 bar pozwala zaoszczędzić nawet 15%. Jest to szczególnie zauważalne w opłatach rocznych. 

Konstrukcja instalacji sprężonego powietrza musi być zoptymalizowana nie tylko pod kątem zastosowanej krzywizny, ale także średnicy i długości rur. Zarówno zbyt wąska, jak i zbyt szeroka średnica wpływa na poziom ciśnienia w sieci, a tym samym na zużycie energii. Długość instalacji należy również zminimalizować poprzez skracanie zbyt długich odcinków kanałów rozdzielczych. 

Spadek ciśnienia w sieci może być spowodowany nie tylko jej budową, ale również nieszczelnościami. Dlatego warto zainwestować w systematyczne zarządzanie instalacją sprężonego powietrza, co pozwala wykryć ewentualne wycieki w układzie. Jednorazowe sprawdzenie szczelności sieci niekoniecznie wystarczy – dlatego zalecamy wyposażenie instalacji w wykrywacze nieszczelności. Dzięki temu urządzeniu możesz na bieżąco sprawdzać szczelność sieci i systematycznie eliminować wszelkie wycieki.

źródło: ALMiG Kompressoren Polska S.A

(Visited 28 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close