Ekologiczny domek mobilny – czy fotowoltaika to dobry pomysł?

Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną zmieniają się przyzwyczajenia inwestorów. Coraz częściej wybierają oni te rozwiązania konstrukcyjne, które sprawiają, że domki mobilne w niewielkim stopniu oddziałują na środowisko naturalne. Czy fotowoltaika w obiekcie na kołach to dobre rozwiązanie?

Z ekologią za pan brat – fotowoltaika w domku mobilnym. Najważniejsze korzyści i sposoby wykorzystania

Atrakcyjna cena, szybkość realizacji i minimum formalności to podstawowe atuty domków mobilnych, które sprawiają, że cieszą się one coraz większym uznaniem. Na tym jednak nie koniec. Inwestorzy cenią je za niskie koszty eksploatacyjne. Niezależnie od tego, czy obiekt jest kupowany w wersji letniskowej czy też całorocznej, oferuje tanie użytkowanie.

To zasługa przemyślanej konstrukcji, która wpływa również na ekologiczność obiektu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, przyjaznych środowisku materiałów i podwyższonej izolacji cieplnej domki mobilne odznaczają się wysoką efektywnością energetyczną. W konsekwencji potrzebują mniej energii, by zapewnić użytkownikom komfort wypoczynku. To dobra wiadomość nie tylko i dla środowiska naturalnego, ale i domowego budżetu. Ekologicznie równa się zatem ekonomicznie.

Co więcej, inwestor może sprawić, że domek mobilny będzie jeszcze bardziej ekologiczny, a zarazem tańszy w eksploatacji. Wystarczy, że zdecyduje się na montaż fotowoltaiki. Instalacja może posłużyć do zasilania oświetlenia i urządzeń na prąd, przygotowywania ciepłej wody użytkowej, a nawet ogrzewania. Trzeba jednak odpowiednio dobrać jej rodzaj oraz parametry techniczne.

Fotowoltaika w domku mobilnym – jaką instalację wybrać? Dostępne rodzaje

Instalacja fotowoltaiczna przekształca energię płynącą ze słońca w prąd. Dzięki temu zapewnia dostęp do energii elektrycznej nawet w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia obiektu do lokalnej sieci elektroenergetycznej. Projektując domek mobilny, inwestor może się zdecydować na jeden z dwóch rodzajów instalacji fotowoltaicznej.

  1. Instalacja fotowoltaiczna on-grid. Jest podłączona do lokalnej sieci elektroenergetycznej. Zapewnia więc jedynie częściową niezależność energetyczną. Jej użytkownik jest zobowiązany do podpisania umowy z zakładem energetycznym oraz dokonywania m.in. opłat stałych. Ma jednak pewność, że nocą i w pochmurne dni, kiedy to panele nie wytwarzają energii lub produkują jej niewielkie ilości, nie pozostanie bez prądu. Wytworzona przez instalację fotowoltaiczną on-grid nadwyżka energii trafia do lokalnej sieci elektroenergetycznej, skąd – za dodatkową opłatą – może zostać odebrana przez użytkowników domku mobilnego w późniejszym czasie. Rozwiązanie to zapewnia zatem elastyczność. W porównaniu z instalacją off-grid jest też tańsze w zakupie.
  2. Instalacja fotowoltaiczna off-grid. Zapewnia niezależność energetyczną, gdyż nie jest podłączona do sieci elektroenergetycznej. Inwestor nie jest związany z zakładem energetycznym umową. Nie musi więc uiszczać żadnych opłat stałych.

Wytworzony przez instalację off-grid, a nieskonsumowany na bieżąco prąd trafia do modułów akumulatorowych, gdzie jest magazynowany. Tak powstałą nadwyżkę energii można wykorzystać po zachodzie słońca lub podczas złej pogody, gdy panele fotowoltaiczne produkują niewiele energii.

Na instalację fotowoltaiczną off-grid najczęściej decydują się właściciele działek położonych na obszarach ze słabo rozwiniętą infrastrukturą energetyczną. Cieszy się ona również uznaniem wśród inwestorów ceniących niezależność energetyczną. Niemniej z uwagi na konieczność zastosowania akumulatorów jest droższa od systemu on-grid. Co więcej, jeśli energia z magazynów się wyczerpie, domek mobilny zostanie pozbawiony zasilania (ogrzewania).

Fotowoltaika w domku mobilnym to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Pozwala nie tylko oszczędzić na rachunkach za prąd, ale również zmniejszyć negatywne oddziaływanie obiektu na środowisko naturalne. Żeby jednak zapewniała mieszkańcom wysoki komfort użytkowania, należy ją odpowiednio dobrać. Dlatego chęć montażu systemu warto zgłosić już na etapie projektowania domku mobilnego.

(Visited 33 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close