Sprężarki śrubowe — jaką wybrać?

Sprężarki śrubowe to jedne z najpopularniejszych maszyn wykorzystywanych w małych, średnich i dużych zakładach przemysłowych i usługowych. Jakie są rodzaje sprężarek śrubowych i na co zwrócić uwagę wybierając kompresor śrubowych do zakładu?

Sprężarki śrubowe — zasada działania i zalety

Sprężarki śrubowe to zaawansowane urządzenia przeznaczone do kompresji powietrza. Do sprężania gazu wykorzystują element sprężający składający się z 2 obracających się śrub, które powodują zmniejszanie objętości powietrza i tym samym powodując zwiększenie jego ciśnienia. 

Sprężarki śrubowe są popularne w przemyśle i usługach dzięki kilku cechom odróżniającym je od kompresorów tłokowych. Sprężarki śrubowe doskonale sprawdzają się w pracy ciągłej. Zapewniają wysoka wydajność oraz szeroki zakres ciśnienia roboczego. Jednocześnie charakteryzują się wysoką żywotnością i niezawodnością działania. Ponadto są znacznie bardziej energooszczędne, niż kompresory tłokowe. Przy porównywalnej mocy sprężarki śrubowe są nawet do 50% tańsze w eksploatacji (zużycie energii elektrycznej), niż sprężarki tłokowe. Ich niewątpliwą zaletą jest również cichsza praca. W rezultacie takie kompresor można postawić bezpośrednio przy stanowisku roboczym bez szkody dla pracowników. 

Rodzaje sprężarek śrubowych

Podstawowy podział sprężarek śrubowych opiera się na kryterium substancji smarującej. Najbardziej powszechne są sprężarki śrubowe olejowe, w których substancja smarującą jest olej. Odpowiada on za uszczelnienie, odprowadzanie ciepła i oczyszczanie elementów sprężających. Kompresory olejowe wytwarzają medium robocze zanieczyszczone cząstkami oleju. W przypadku zastosowań, w których kluczowym parametrem jest czystość sprężonego powietrza, zaleca się stosowanie sprężarek bezolejowych. Urządzenia te wytwarzają medium robocze, które jest wolne od zanieczyszczeń olejowych. 

W przypadku sprężarek śrubowych wyróżnić można także sprężarki o stałej wydajności i sprężarki o zmiennej wydajności. Sprężarki śrubowe o stałej prędkości obrotowej zapewniają wytwarzanie medium o stałej wydajności. W przypadku procesów, w których dochodzi do zmiennego zapotrzebowania na medium, zaleca się stosowanie sprężarek zmiennoobrotowych. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne oszczędności związane z ograniczeniem zużycia energii elektrycznej. 

Jaką sprężarkę śrubową wybrać do zakładu

Wybór odpowiedniej sprężarki powietrza jest kluczowy dla efektywnego funkcjonowania systemu sprężonego powietrza w danym zastosowaniu. Kluczowym czynnikiem jest zapotrzebowanie zakładu na sprężone powietrze. W tym celu należy dokładnie określić, ile powietrza jest potrzebne do zasilania urządzeń i narzędzi w danym procesie. To pomoże w wyborze sprężarki o odpowiedniej wydajności. Ważnym parametrem jest także ciśnienie robocze. Dlatego przed zakupem upewnij się, że sprężarka jest w stanie generować wymagane ciśnienie robocze, które jest niezbędne do zasilenia urządzeń i narzędzi w danym systemie.

Przy zakupie warto sprawdzić efektywność energetyczną urządzenia. W ten sposób możesz zadbać o obniżenie kosztów eksploatacji w dłuższej perspektywie czasowej. Zorientuj się również, jakie są wymagania dotyczące konserwacji i serwisowania sprężarki. Dostępność części zamiennych i łatwość obsługi mogą mieć wpływ na koszty utrzymania. Jeśli planujesz postawienie kompresora śrubowego obok stanowisk pracy należy sprawdzić także poziom hałasu, jaki generuje. W miejscach, gdzie istnieją ograniczenia dotyczące poziomu hałasu, warto zwrócić uwagę na parametry akustyczne sprężarki. Sprężarki ciche są często preferowane w miejscach pracy, gdzie ważna jest redukcja hałasu. Znaczenie ma również mobilność sprężarki. Jeśli będziesz wykorzystywał urządzenie do obsługi kilku procesów w różnych miejscach, zadbaj o zakup kompresora na wózku lub kółkach. W ten sposób z łatwością przemieścisz go w miejsce, gdzie będzie w danym momencie potrzebny. Możesz także zdecydować się na sprężarkę śrubową na zbiorniku. W ten sposób zabezpieczysz się na ewentualność zwiększonego popytu na medium robocze. Warto też kupować kompresory śrubowe z zaawansowanym systemem sterowania. Umożliwi on optymalizację pracy sprężarki śrubowej w zależności od zmieniających się warunków i zapotrzebowania.

Analiza tych czynników pomoże w wyborze sprężarki, która najlepiej spełnia konkretne wymagania i oczekiwania danego zastosowania.

źródło: ALMiG kompresory

(Visited 14 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close