Aparaty z generatorem szumów – kto powinien się zdecydować na taki rodzaj aparatu?

Aparaty słuchowe z generatorem szumów łączą tradycyjne funkcje aparatu słuchowego z dodatkową możliwością generowania ciągłego dźwięku, znanego jako „biały szum” lub inny rodzaj dźwięku. Ten dodatkowy dźwięk ma maskować lub zmniejszyć percepcję szumów usznych.

Kiedy stosuje się aparaty z generatorem szumów?

Głównym zastosowaniem tych urządzeń jest pomoc osobom cierpiącym na tinnitus, czyli szumy uszne, stan charakteryzujący się ciągłym lub przerywanym szumem w uszach, który nie pochodzi z zewnętrznego źródła dźwięku.

Pomocny  jest również dla osób z niedosłuchem. Szumy uszne są często objawem towarzyszącym stopniowej utracie słuchu. Taki aparat spełnia więc dwie funkcje, jednocześnie poprawia słyszenie i łagodzi dokuczliwe wrażenia słuchowe.

Jak działa aparat z generatorem szumów?

Pierwszym zadaniem aparatu jest generowanie dźwięków, które maskują szumy uszne. W ten sposób urządzenia pomaga uwagę mózgu od irytujących wrażeń słuchowych. Ważny jest również mechanizm habitacji, czyli przyzwyczajania mózgu do szumów – długoterminowa ekspozycja na biały szum uczy mózg ignorować tinnitus.

Jakie dźwięki emituje aparat z generatorem szumów?

Biały szum to jednorodny dźwięk przypominający szum telewizora lub radia bez sygnału. Aparat z generatorem szumów może emitować również dźwięki naturalne, takie jak szum wiatru, fale morskie, których celem jest relaksacja i odwrócenie uwagi od szumu usznego.

Wybór aparatu

Aparat powinien być dostosowany indywidualnie do potrzeb i preferencji użytkownika, w tym głośności i rodzaju generowanego dźwięku. Ważne jest, aby wybrać aparat słuchowy z generatorem szumów pod kierunkiem wykwalifikowanego audiologa lub protetyka słuchu.

Czy warto?

Nie istnieje dziś jedna skuteczna metoda leczenia szumów usznych. Osoby, które borykają się z tym problemem sięgają po różne metody łagodzenia dolegliwości. Oprócz aparatów z generatorem szumu są to np.:

  • Terapia Poznawczo-Behawioralna (CBT): Pomaga w zmianie sposobu myślenia o szumach usznych, zmniejszając jego wpływ na codzienne życie.
  • Relaksacja i techniki redukcji stresu: stres może nasilać tinnitus, więc techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, mogą być pomocne.
  • Leki: Chociaż nie ma leków specyficznie przepisywanych na szumy uszne, niektóre leki, takie jak antydepresanty lub leki przeciwlękowe, mogą być pomocne w niektórych przypadkach.
  • Inne: Niektóre osoby znajdują ulgę w metodach alternatywnych, takich jak akupunktura, hipnoza czy suplementy (np. cynk, Ginkgo biloba), choć dowody naukowe na ich skuteczność są ograniczone.

Początki z aparatem

Pierwsze dni dla użytkowników aparatów słuchowych z generatorem szumów mogą być trudne. Należy pamiętać, by stopniowo przyzwyczajać się do noszenia aparatu, zwłaszcza jeśli wcześniej nie korzystano z aparatu słuchowego. Kluczowe są też regularne wizyty u audiologa i protetyka. Pozwolą one monitorować postępy i w razie czego dostosować ustawienia aparatu.

(Visited 10 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close