Rodzaje trumien – jaką wybrać?

Organizacja pochówku bliskiej osoby wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór trumny. Zakłady pogrzebowe mają w swoich ofertach różnorakie modele. Na który się zdecydować? Na co zwrócić uwagę przy wyborze trumny?

Jakie trumny są dostępne na rynku?

Wybór trumny dla bliskiej osoby nie należy do najłatwiejszych. W takiej chwili trudno bowiem powstrzymać emocje i wyselekcjonować właściwy model. Niezależnie od tego, na jaki wariant ostatecznie zdecyduje się rodzina, będzie to dobry – gdyż podyktowany sercem – wybór. Jakie jednak rodzaje trumien są dostępne w domach pogrzebowych? Na co zwrócić uwagę?

  1. Przeznaczenie. Zakłady pogrzebowe oferują trumny o różnym przeznaczeniu:
  • klasyczne trumny do pochówku – to w nich zmarli są składani do grobu. Mogą być wykonane z różnych materiałów. W Polsce najchętniej wybierane są warianty drewniane,
  • trumny kremacyjne – są spalane wraz z ciałem poddawanym kremacji. Dlatego wykonane są z materiałów, które pod wpływem temperatury ulegają całkowitemu spopieleniu. Najczęściej są to trumny sosnowe lub kartonowe (z prasowanej tektury). To proste, tanie, a zarazem estetyczne modele
  • trumny transportowe – służą do transportu ciała z zagranicy. Najczęściej są wykonane z metalu. Mogą również występować w wersji drewnianej, jednak z metalowym wkładem. Są wyposażone w hermetyczne zamknięcie, którego nie można otworzyć aż do momentu sprowadzenia ciała w wybrane przez rodzinę miejsce. Zapobiega to ewentualnemu uszkodzeniu zwłok podczas transportu.
  1. Materiał. Trumny drewniane cieszą się w Polsce największym uznaniem. Są eleganckie i można je wykończyć na wiele sposobów. Wykonuje się je z takich gatunków drewna jak sosna, dąb, buk i olcha. Wśród najczęściej wybieranych modeli wymienia się:
  • trumny z drewna sosnowego – są tańsze od dębowych odpowiedników, a jednocześnie eleganckie. Mogą występować w różnych odcieniach – naturalnym, bursztynowym, mahoniowym, a nawet czarnym. To najczęściej proste, minimalistyczne konstrukcje, pozbawione ornamentów,
  • trumny z drewna dębowego – są trwalsze od trumien sosnowych i droższe. Wyróżniają się jednak wysokimi walorami estetycznymi. Dąb łatwo poddaje się obróbce i barwieniu, przez co wykonane z niego trumny występują w różnych kształtach i kolorach. Mogą również być bogato zdobione i żłobione. Cena dębowej trumny zależy nie tylko od jej wykończenia, ale również klasy i jakości drewna. Najdroższe są trumny wykonane z drewna pozbawionego sęków.

Niektóre zakłady pogrzebowe oferują trumny wykonane z innych materiałów, np. stali, miedzi, brązu, a nawet szkła. Nie są to jednak modele, które cieszą się w Polsce dużym uznaniem, głównie z uwagi na wysoką cenę. To, na który wariant zdecyduje się rodzina, zależy nie tylko od wysokości dostępnego budżetu, ale przede wszystkim preferencji bliskich. Wybór jest na tyle duży, że z pewnością uda się podjąć odpowiednią decyzję.

  1. Kształt. Trumny są dostępne w różnych kształtach. Wśród najczęściej wybieranych modeli można wymienić:
  • trumny papieskie – to standardowe warianty, kształtem zbliżone do prostopadłościanu,
  • trumny amerykańskie – są wyposażone w dwa odchylone wieka.

Domy pogrzebowe oferują również trumny, które są rozszerzone i lekko zaokrąglone w górnej części i zwężone u stóp. Taki kształt również cieszy się sporym uznaniem wśród rodzin.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze trumny?

Przeznaczenie i materiał to dwa główne czynniki, na podstawie których rodzina zmarłej osoby podejmuje decyzję o wyborze trumny, jednak niejedyne. Ważne jest również wykończenie lakiernicze. To ono determinuje to, jak ostatecznie trumna będzie się prezentować. Na rynku dostępne są zarówno warianty na wysoki połysk, jak i matowe.

Przy wyborze trumny warto też zwrócić uwagę na zdobienie. Niektóre modele mają bogatą ornamentykę, inne są jej zupełnie pozbawione, a jeszcze inne wyróżniają się minimalistycznym, prostym wzornictwem. Wnętrze trumien najczęściej obija się satyną. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby rodzina wybrała droższy materiał – atłas lub aksamit.

Wybór trumny to jedna z najtrudniejszych decyzji, jaką należy podjąć w związku z organizacją pochówku bliskiej osoby. Związane z tym emocje w połączeniu z szeroką ofertą domu pogrzebowego może przytłoczyć. Dlatego warto zwrócić się o wsparcie do pracowników zakładu. Pomogą oni w wyborze odpowiedniego modelu i udzielą odpowiedzi na każde pytanie.

(Visited 41 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close