Opieka nad seniorem to wymagające zadanie, któremu w wielu przypadkach trzeba podporządkować całe swoje życie. Niestety, mimo najszczerszych chęci ze strony rodziny nie zawsze jest to możliwe. Kiedy zapada decyzja o umieszczeniu starszej osoby w wyspecjalizowanej placówce, należy dobrze przyjrzeć się dostępnym możliwościom. Dlaczego warto zdecydować się na prywatny dom opieki? Jakie są jego największe atuty?
Prywatny dom opieki – dlaczego to dobre miejsce dla seniora? Najważniejsze zalety
Wraz z wiekiem pogarsza się sprawność fizyczna i intelektualna człowieka. Gdy senior ma problemy z samodzielnym funkcjonowaniem lub cierpi z powodu samotności, wiele rodzin staje przed dylematem, czy na własną rękę się nim zająć, czy może umieścić go w placówce opiekuńczej, która zapewni mu całodobowe wsparcie i upragnione towarzystwo.
Wbrew pozorom druga opcja wcale nie jest oznaką bezduszności. Decydują się na nią nawet sami seniorzy, którzy nie chcą być ciężarem dla bliskich. W takim przypadku istotne jest jednak wnikliwe sprawdzenie podmiotu. Dlaczego prywatny dom opieki to dobry wybór? Jakie są jego największe atuty?
- Całodobowe wsparcie. Seniorzy, zwłaszcza ci mieszkający w pojedynkę, są narażeni na różne sytuacje zagrażające ich zdrowiu lub życiu. Zasłabnięcie, upadek ze schodów czy też pomyłka w dawkowaniu leków to tylko niektóre zdarzenia, które mogą przytrafić się osobom starszym.
Tymczasem seniorzy, którzy przebywają w prywatnym domu opieki, mają zapewnioną całodobową pomoc wykwalifikowanych opiekunów i pielęgniarek. Personel placówki wspiera podopiecznych w codziennych czynnościach, np. związanych z higieną, podaje leki oraz dba m.in. o to, aby spożywali posiłki o stałej porze. Zapewnia również pomoc w załatwianiu spraw osobistych. - Profesjonalna opieka medyczna. W prywatnym domu opieki nad zdrowiem seniorów czuwają wykwalifikowane pielęgniarki, a także lekarz medycyny rodzinnej. Podopieczni mają zapewniony dostęp do badań i wielu świadczeń medycznych. Część placówek oferuje im również możliwość skorzystania z zabiegów rehabilitacyjnych oraz wsparcia psychologa.
Co więcej, seniorzy są objęci zindywidualizowanym planem opieki, który jest dostosowany do ich stanu zdrowia. Obejmuje on zarówno aktywizację fizyczną, jak i umysłową, co pozwala zatrzymać rozwój części schorzeń, a w niektórych przypadkach nawet cofnąć szkodliwe skutki choroby. Działania personelu pozwalają też poprawić komfort życia seniora. - Bezpieczeństwo. W prywatnym domu opieki seniorzy mają zapewnioną pełną ochronę i nie są narażeni na nadużycia ze strony osób trzecich, takie jak oszustwa, kradzieże czy też wyłudzenia. Placówka jest zazwyczaj monitorowana. Monitoring, po pierwsze, daje pewność, że nikt niepowołany nie przedostanie się na jej teren. Po drugie, zabezpiecza przed niekontrolowanym opuszczeniem obiektu przez seniora, co zdarza się np. w przypadku osób borykających się z chorobą Alzheimera.
Dodatkowo zatrudniony personel obowiązują określone procedury bezpieczeństwa, np. regularnego obchodu, co pozwala wyeliminować wiele zagrożeń, np. braku udzielenia pomocy w przypadku omdlenia. Niektóre placówki zatrudniają też portiera, do którego obowiązków należy ochrona obiektu.
Dlaczego jeszcze warto wybrać prywatny dom opieki?
Osoby starsze ubolewają nie tylko nad podupadającym zdrowiem, ale również samotnością. W domu opieki mogą liczyć na towarzystwo zarówno personelu, jak i innych seniorów. Możliwość rozmowy i spędzania czasu z innymi osobami jest niezwykle ważna. Pozytywnie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również zdrowie podopiecznych.
Seniorzy cenią sobie również możliwość uczestnictwa w zajęciach aktywizujących. Są to zarówno ćwiczenia fizyczne, jak i umysłowe, które pozwalają osobom starszym zachować pełnię sił i zwiększają komfort życia.
Prywatne domy opieki to miejsca, w których seniorzy odnajdują upragniony spokój. Dzięki całodobowej opiece czują się bezpiecznie. Nie mają też wyrzutów sumienia, że są obciążeniem dla rodziny. Nic więc dziwnego, że są coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem, także przez same osoby starsze.