Jakie zastosowanie ma gięcie blachy? Gdzie się je wykorzystuje?

W przemyśle każdego dnia wykorzystuje się wiele ton blachy. Bez niej nie mogłyby powstać nawet tak podstawowe sprzęty, jak akcesoria RTV, których każdy z nas używa na co dzień. Na czym polega jednak gięcie blachy? W jakich miejscach jest ono wykorzystywane? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem na ten temat.

Gdzie wykorzystuje się gięcie blach?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy zastanowić się w jak wielu przedmiotach codziennego użytku wykorzystywane są metale. Prawdopodobnie w tym momencie czytasz ten artykuł na telefonie komórkowym lub laptopie – ich obudowa zapewne jest metalowa.

Można więc spokojnie powiedzieć, że gięcie blach jest użyteczne w praktycznie każdym momencie codziennego życia. Czy to w przypadku urządzeń AGD, zabawek dla najmłodszych, czy też specjalistycznego sprzętu – gięcie blach jest procesem, bez którego ciężko byłoby nam normalnie funkcjonować.

Rodzaje obróbek metali

Do gięcia metali wykorzystuje się specjalne maszyny – nie jest ono możliwe tylko i wyłącznie za pomocą siły mięśni.

Jesteśmy w stanie wyodrębnić trzy kroki gięcia metali: gięcie sprężyste, gięcie plastyczne, a także dotłaczanie. Gięcie blach jest najpopularniejszą metodą obróbki, zaraz obok tłoczenia oraz walcowania.

Dlaczego obrabiamy plastycznie blachy?

Poprzez obróbkę plastyczną rozumiemy proces, który polega na „zmuszeniu” danej blachy aby przekroczyła swoje limity w kwestii plastyczności. Dlaczego jednak używamy tego procesu?

Po pierwsze: jest to ekonomiczne. Oszczędza się przy tym zarówno materiał, a co za tym idzie: pieniądze. Podczas procesu obróbki plastycznej praktycznie w ogóle nie powstają odpadki, których można uświadczyć sporo w przypadku cięcia mechanicznego.

Po drugie: wszechstronność. Dzięki metodzie obróbki plastycznej możemy nadać danej blaszce skomplikowany kształt, którego na próżno byłoby szukać w przypadku innych, konwencjonalnych metod.

Na zakończenie: tego rodzaju obróbka nie zmienia właściwości fizycznych metali. Ich przeznaczenie zostaje zatem niezmienne niezależnie od tego, do ilu obróbek doszło.

Jakie parametry są najważniejsze?

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych oprogramowań jesteśmy w stanie ustawiać zaawansowane parametry gięcia blach. Do najważniejszych z nich zaliczamy między innymi kąt formowania materiału oraz optymalizację gięć.

Bardzo często wykorzystuje się również folie ochronne, dzięki którym gięcie blachy jest jeszcze wydajniejsze, a efekt finałowy będzie okraszony miłym dla oka połyskiem.

Gięcie blachy w Polsce

Usługę gięcia blachy można zamówić praktycznie w każdym miejscu w naszym kraju. Jak już początkowo ustaliliśmy – jest to usługa bardzo uniwersalna i potrzebna każdemu z nas.

Wiele firm oferuje gięcie blach na terenie całej Polski oraz wsparcie przedsiębiorców z różnorodnych branż. Dostarczanie metali o najwyższej jakości jest możliwe tylko dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych maszyn przeznaczonych do gięcia blach oraz laserowego cięcia metali.

(Visited 15 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close