Transport ładunków, których wymiary znacznie przekraczają obowiązujące normy, wymaga specjalnych przygotowań. Zanim będzie mógł zostać zrealizowany, trzeba pomyśleć o wymaganych zezwoleniach. Do tego dochodzą kwestie związane z optymalizacją kosztów, a także planowaniem trasy. Zastanawiasz się, jak to wszystko zorganizować? Na co zwrócić szczególną uwagę? Potrzebne informacje w tym zakresie znajdziesz w poniższym artykule.
Transport ponadgabarytowy a kwestie prawne – jakich pozwoleń potrzebujesz?
Zezwolenia na przewóz ładunków wielkogabarytowych są zależne od kilku kwestii. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim specyfikę towarów, wykorzystywane środki transportu, a także obszar, na którym odbywa się dostawa. Nieco inaczej wygląda to w Unii Europejskiej, a inaczej poza Wspólnotą. O czym w szczególności trzeba pamiętać?
Uprawnienia kierowców odpowiedzialnych za przewóz ładunków ponadgabarytowych
Jeśli dostawa ma odbywać się wyłącznie drogą lądową, kluczowe okaże się prawo jazdy zatrudnianych kierowców. W większości przypadków niezbędna okaże się kategoria C+E, jeśli jednak mowa jest wyłącznie o pilotach transportu wielkogabarytowego, wystarczające będzie prawo jazdy kategorii B, a także stosowny kurs.
Do tego dochodzą zezwolenia dla kierowców. Przepisy dzielą je na kilka kategorii – od I do V. W zależności od „poziomu” wydawane są one przez różne urzędy. Jest to wiedza kluczowa dla firmy transportowej, która chce zajmować się tego typu zleceniami.
Dopuszczalne wymiary ładunków wielkogabarytowych
Choć mówimy tu o towarach, których rozmiary przekraczają standardowe wartości, nadal muszą one spełniać konkretne normy. Te natomiast dotyczą zarówno samego ładunku, jak i wykorzystywanych pojazdów. Jak to wygląda w praktyce?
- szerokość samochodu nie może przekraczać 2,55 m, natomiast jego wysokość może wynieść maksymalnie 4 m,
- maksymalna masa całkowita to 40 t,
- długość pojazdu z przyczepą może osiągnąć 18,75 m, a z ciągnikiem i naczepą 16,5 m.
Transport ponadnormatywny z użyciem różnych środków transportu
Kluczowy w przypadku tego typu zleceń jest odpowiedni plan. Bez niego trudno myśleć o udanej finalizacji, bez niepotrzebnych opóźnień, problemów, czy też kar finansowych.
Cały proces logistyczny związany z ponadgabarytowymi ładunkami jest w dużej mierze uzależniony od tego, z jakich środków transportu zamierzasz korzystać. W ramach przewozu drogowego, pod uwagę musisz wziąć wspomniane wcześniej uprawnienia kierowców, wymiary ładunku, a także regulacje państw (bądź ośrodków administracyjnych), przez które prowadzi trasa.
Jak wygląda transport wielkogabarytowy drogą lotniczą? Jeśli jest to lot bezpośredni, musisz martwić się wyłącznie przepisami obowiązującymi w krajach, w których odbywa się załadunek i wyładunek. Oczywiście nie możesz zapominać również o specyfice maszyn powietrznych i zatrudnieniu wykwalifikowanego personelu. Do tego dochodzą też niezbędne zezwolenia.
Podobnie wygląda sprawa z transportem morskim. Wykorzystywany jest on przeważnie na długich trasach i w przypadku naprawdę dużego ładunku. Analiza obowiązujących norm prawnych powinna być dla Ciebie priorytetem, jeśli chcesz uniknąć kar finansowych oraz innych nieprzyjemności.
Komu zlecić transport ponadgabarytowy? Jaką firmę wybrać?
Jeżeli dostawa ma przebiegać bez opóźnień, musisz zadbać o współpracę z odpowiednimi podmiotami. Firmami, które mają doświadczenie w realizacji tego typu zleceń, dzięki czemu doskonale wiedzą, jak się nimi zająć.
Specjaliści wezmą na siebie obowiązek uregulowania kwestii prawnych, zdobycia wymaganych zezwoleń i zatrudnienia przeszkolonych pracowników. Zajmą się też całą dostawą – od załadunku do wyładunku towarów.
Pamiętaj, że znalezienie właściwej firmy transportowej to często sprawa absolutnie kluczowa, dlatego lepiej jej nie bagatelizować. A zwłaszcza wówczas, gdy zależy Ci na czasie i optymalizacji kosztów.
źródło: TRANSlogis transport i spedycja