Jak usytuować domek mobilny na działce względem stron świata?

Na komfort przebywania w domku mobilnym wpływ ma wiele czynników. Metraż, odpowiednia izolacja, standard wyposażenia to zaledwie wycinek elementów, które warto przeanalizować, by zapewnić sobie udany wypoczynek. Równie istotne jest usytuowanie domku mobilnego względem stron świata. Jak wpływa ono na komfort użytkowania obiektu? Jak dobrze usytuować domek mobilny na działce?

Domek mobilny – jak go usytuować względem stron świata? Najważniejsze wskazówki

Choć zwyczajowo w domku mobilnym nie spędza się całego roku, nie oznacza to, że jego usytuowanie na działce nie powinno być dobrze przemyślane. Wręcz odwrotnie. Żeby zagwarantować sobie komfortowy wypoczynek, należy zadbać o odpowiednie umiejscowienie obiektu. W przeciwnym razie nawet krótki, weekendowy pobyt nie przyniesie upragnionego relaksu.

Usytuowanie domku mobilnego na działce wpływa nie tylko na komfort jego użytkowania, ale również koszty eksploatacji oraz doświetlenie poszczególnych pomieszczeń. Warto więc lepiej przyjrzeć się tej kwestii, co pozwoli uniknąć rozczarowań.

Generalnie przy umiejscawianiu domku mobilnego na działce obowiązuje zasada podążania za słońcem. W praktyce oznacza ona, że:

  • od strony północnej powinno znajdować się wejście do obiektu, hol, łazienka i garderoba. Są to bowiem pomieszczenia, w których przebywa się krótko. Nie wymagają one więc dużego nasłonecznienia,
  • od strony wschodniej może znajdować kuchnia z aneksem jadalnianym lub sypialnia. Są to wnętrza, które dzięki rozświetleniu porannym słońcem będą nastrajać mieszkańców pozytywnie. Jeśli domek mobilny będzie wykorzystywany do worknation (pracowakacji), od strony wschodniej warto zlokalizować gabinet. Duża ilość światła wpadająca od samego rana będzie zachęcać do działania,
  • od strony południowej warto zlokalizować salon. To właśnie w nim spędza się najwięcej czasu. Dlatego warto zadbać o to, aby był on odpowiednio doświetlony przez cały rok. Okna pokoju dziennego wychodzące na południe zapewnią dużą ilość światła nie tylko latem, ale i zimą. Od strony południowej można też zlokalizować gabinet, jeśli preferuje się duże nasłonecznienie podczas pracy,
  • od strony zachodniej może znajdować się kuchnia, dodatkowa sypialnia lub pokój dziecka, a także salon, jeżeli mieszkańcy zamierzają w nim spędzać czas głównie popołudniami.

Takie usytuowanie domku mobilnego względem stron świata nie tylko sprawi, że każde wnętrze będzie odpowiednio doświetlone i wygodne w użytkowaniu, ale również pozwoli osiągnąć największe uzyski ciepła. W efekcie domek mobilny będzie tańszy w ogrzewaniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku obiektów całorocznych.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby usytuować domek mobilny inaczej. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji mieszkańców. Wnikliwa analiza upodobań pozwoli maksymalnie dopasować usytuowanie obiektu do wymagań użytkowników, co zapewni wysoki komfort przebywania we wnętrzach.

Jak usytuować domek mobilny na działce? Ważne nie tylko strony świata

Na usytuowanie domku mobilnego na działce wpływ mają nie tylko strony świata czy też indywidualne preferencje mieszkańców, ale również warunki terenowe działki. Co jeśli najpiękniejszy widok rozpościera się na północ? Wówczas lokalizowanie od północnej strony garderoby czy też łazienki nie ma większego sensu. W takiej sytuacji lepszą opcją będzie ulokowanie w tej części salonu.

Jeśli masz problematyczną działkę lub chcesz maksymalnie wykorzystać jej atrakcyjne warunki terenowe, możesz zdecydować się na indywidualny projekt domku mobilnego. Taki obiekt nie tylko podkreśli walory lokalizacji, ale również będzie komfortowy w użytku.

Domki mobilne cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Żeby jednak obiekt spełniał oczekiwania mieszkańców, należy nie tylko odpowiednio go zaprojektować i wykonać – w czym wyręczą inwestora specjaliści – ale również zadbać o jego optymalne usytuowanie na działce. W tym celu pod uwagę trzeba wziąć warunki terenowe lokalizacji, położenie względem strony świata, a także indywidualne preferencje użytkowników. I gotowe! Oto przepis na wypoczynek w komfortowych warunkach.

źródło: ecomobilehome.pl

(Visited 22 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close