Jak sprawdzić, czy Twój dom jest gotowy na internet światłowodowy?

Światłowód jest synonimem szybkiego i niezawodnego internetu. Jeśli chcesz przyłączyć się do sieci światłowodowej, warto wcześniej sprawdzić kilka istotnych kwestii technicznych i organizacyjnych. Dzięki temu unikniesz niespodzianek i w pełni wykorzystasz potencjał tej nowoczesnej technologii.

Sprawdź dostępności światłowodu w Twojej okolicy

Pierwszą rzeczą, jaką musisz ustalić, jest fakt, czy operatorzy oferują światłowód pod Twoim adresem. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Najbardziej rzetelna jest informacja u źródła. W tym celu wejdź na strony operatorów takich jak Orange, Netia czy T-Mobile i skorzystaj z wyszukiwarki dostępności. Warto także zapytać sąsiadów, którzy być może już posiadają dostęp do światłowodu. Możesz również skontaktować się z urzędem miasta lub gminy, w której mieszkasz – instytucje te czasem posiadają dane o zrealizowanych inwestycjach światłowodowych w regionie.

Sprawdzając dostępność światłowodu w okolicy możesz natknąć się na takie terminy, jak FTTH (Fiber To The Home), FTTB (Fiber To The Building) czy FTTC (Fiber To The Cabinet). FTTP oznacza, że światłowód jest doprowadzony bezpośrednio do mieszkania. Ta opcja zapewnia najlepszą wydajność połączenia. Pozostałe warianty zazwyczaj oferują niższą jakość, bo końcowy odcinek sygnału biegnie przez tradycyjny przewód miedziany.

Niestety sieć światłowodowa nie pokrywa całego kraju. Warto jednak pamiętać o tym, że jest ona stale rozbudowywana, a operatorzy stale przyjmują zgłoszenia zainteresowania. W ten sposób często planują nowe inwestycje.

Gdzie i jak doprowadzić światłowód w budynku?

Jeśli adres Twojego domu znajduje się w zasięgu światłowodu, to kolejnym krokiem jest techniczne przygotowanie nieruchomości. Liczą się tutaj szczególnie 2 aspekty instalacji — to jest wejście do budynku i miejsce na ONT. Podłączenie obiektu do sieci światłowodowej wymaga wprowadzenia kabla do wewnątrz budynku. Zazwyczaj roi się to poprzez ścianę zewnętrzną lub piwnicę. Jednakże warto ustalić wcześniej, którędy kabel może wejść, by uniknąć przypadkowego uszkodzenia np. izolacji. Drugim elementem jest określenie lokalizacji ONT — czyli Optical Network Terminal. Jest to urządzenie, które zmienia sygnał optyczny (światłowodowy) na sygnał elektryczny, który jest obsługiwany przez router. Co ważne ONT musi mieć dostęp do zasilania. Warto go także umieścić w miejscu centralnym, jeśli planujesz używać Wi-Fi.

Jakie przeszkody może napotkać instalator w czasie doprowadzania światłowodu do budynku? Przede wszystkim musi uwzględnić budowę kabla światłowodowego, który wprawdzie jest bardzo cienki (2-3 mm) i giętki, ale jednocześnie wrażliwy na zginanie pod ostrym kątem. Dlatego, aby nie uszkodzić rdzenia optycznego instalatorzy kable prowadzą łagodnymi łukami i stosują specjalne zabezpieczenia. 

Jeśli jesteś w trakcie budowy nowego domu lub realizujesz duży remont i jednocześnie planujesz podłączyć nieruchomość do światłowodu to warto zawczasu wykonać w ścianie zewnętrznej rurkę instalacyjną (peszel). To znacznie ułatwi późniejszy montaż i pozwoli wykonać go w taki sposób, aby był on niezauważalny dla postronnych. 

Instalacja wewnętrzna – co może ograniczać szybkość światłowodu?

Podłączenie światłowodu to dopiero połowa sukcesu. Żeby osiągnąć deklarowaną przez operatora prędkość (np. 600 Mb/s, 1 Gb/s, a nawet więcej), musisz zadbać o odpowiednią infrastrukturę wewnątrz domu. Dotyczy to zarówno zastosowanych kabli sieciowych, jak i routera. Do połączenia ONT z routerem oraz routera z komputerem/laptopem najlepiej używać kabli kategorii CAT 5e lub CAT 6. Tylko takie obsługują prędkości gigabitowe. Z kolei router musi obsługiwać standard gigabitowy (1000 Mb/s) na portach LAN oraz posiadać  nowoczesne Wi-Fi, najlepiej Wi-Fi 5 (802.11ac) lub Wi-Fi 6 (802.11ax). Starsze standardy mogą ograniczać prędkość przesyłu danych o połowę lub więcej.

Wiele osób instalując światłowód w domu decyduje się na wykorzystanie Wi-Fi. W ten sposób mogą korzystać z internetu bez konieczności używania kabla. Warto jednak pamiętać, że zasięg Wi-Fi może być ograniczony (tracić moc) zwłaszcza w domach z grubymi ścianami. Rozwiązaniem jest zastosowanie wzmacniaczy sygnału, systemu Wi-Fi mesh lub poprowadzenie kabli Ethernet do innych pomieszczeń i podłączenie tam dodatkowych punktów dostępowych (AP).

Formalności i montaż – co warto wiedzieć?

Kiedy już zdecydujesz się na konkretną ofertę, operator umówi technika na montaż światłowodu. Warto wcześniej uzgodnić trasę kabla i lokalizację ONT/routera, co pozwoli wyeliminować nieporozumienia podczas wizyty instalatora. Warto także uprzednio sprawdzić, co obejmuje usługa. Niektórzy operatorzy oferują np. bezpłatny router lub usługę konfiguracji Wi-Fi w całym domu.

Warto także pamiętać, że jeśli mieszkasz w bloku lub budynku wielorodzinnym, operator internetowy będzie prawdopodobnie prosić o zgodę administratora budynku lub wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie instalacji. Dopiero po jej uzyskaniu przeprowadzi prace podłączenia Twojego lokalu do sieci światłowodowej.

(Visited 12 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close