Jak rozliczyć dochody z OnlyFans? Dostępne formularze PIT

Chcesz rozliczyć podatek dochodowy z OnlyFans i zastanawiasz się, na jakim formularzu PIT należy zadeklarować osiągnięte w minionym roku przychody? Sprawdź dostępne opcje i uniknij kar finansowych od Fiskusa.

 

Formularze PIT – jak rozliczyć dochody z OnlyFans w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?

 Każdy polski twórca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w związku ze swoją aktywnością na portalu OnlyFans, jest zobowiązany do składania corocznego zeznania podatkowego PIT. Obecnie jest to tym istotniejsze, że platforma została zobowiązana do przekazywania władzom skarbowym danych o wynagrodzeniu swoich użytkowników. Jeśli nie rozliczysz uzyskanych przychodów, możesz spodziewać się kontroli ze strony Fiskusa. Na szczęście, możesz jej uniknąć. W tym celu musisz złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT. Masz na to czas do 30 kwietnia każdego roku.

Przegapiłaś (-łeś) termin złożenia zeznania podatkowego PIT? Nie czekaj, aż urząd skarbowy sam się o nie upomni. Inaczej nie będziesz mogła (mógł) skorzystać z tzw. czynnego żalu, który pozwala uniknąć kar finansowych związanych z niedopełnieniem obowiązku sprawozdawczego. W pierwszej kolejności musisz jednak złożyć zaległe zeznanie podatkowe. Jakie formularze obowiązują w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej i kiedy wybrać dany druk?

 

  1. Formularz PIT-28. To zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy. Jest odpowiednim formularzem, jeśli jako formę opodatkowania działalności gospodarczej w związku z aktywnością na OnlyFans wybrałaś (-łeś) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
  2. Formularz PIT-36. To zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Obowiązuje w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, czyli stawką podatkową 12 lub 32 proc.
  3. Formularz PIT-36L. To zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Do jego wypełnienia i złożenia jesteś zobowiązana (-y), jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo, gdzie stawka podatku PIT wynosi 19 proc.

 

W formularzu PIT oprócz danych podatnika muszą znaleźć się wszystkie informacje, które mają wpływ na wysokość należnego podatku, takie jak dochody, odliczenia podatkowe, ulgi, zwolnienia i darowizny. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wypełnienie formularza PIT to wymagające zadanie. Z tego względu warto je powierzyć specjalistom z biura księgowego. Zadbają oni o to, aby zeznanie podatkowe było bezbłędne i zawierało wszelkie wymagane załączniki. To wygodna i bezstresowa opcja dla każdego.

 

O czym pamiętać, rozliczając dochody z OnlyFans?

 Odpowiednio złożone zeznanie podatkowe jest podstawą zapłaty podatku lub domagania się zwrotu nadpłaty, która wynika z ewentualnej nadwyżki wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy. Z tego względu przy wypełnianiu formularza PIT należy pamiętać o kilku kwestiach. Jakich?

 

  1. Wybierz odpowiedni formularz PIT. Ważne jest nie tylko dostosowanie rodzaju formularza do formy opodatkowania działalności gospodarczej, ale również wybór aktualnej wersji druku. Przepisy podatkowe ulegają zmianom, co znajduje odzwierciedlenie także w formularzach PIT.
  2. Uwzględnij przychody ze wszystkich źródeł. W rocznym zeznaniu podatkowym należy uwzględnić przychody nie tylko z OnlyFans, ale również te uzyskiwane np. w ramach umowy o pracę. W takim przypadku konieczne może być złożenie dwóch różnych formularzy PIT.
  3. Dołącz niezbędne załączniki. Jeżeli chcesz skorzystać z ulg i odliczeń, które Ci przysługują, musisz dołączyć określone załączniki.

 

Przychody osiągane z aktywności na OnlyFans podlegają opodatkowaniu na zasadach właściwych dla wybranej formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej. Zaniechanie ich rozliczenia może skutkować nałożeniem dotkliwej kary finansowej. Żeby jej uniknąć, musisz – korzystając z odpowiedniego formularza PIT – złożyć roczne zeznanie podatkowe. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, skontaktuj się z firmą księgową. Zatrudnieni w niej specjaliści chętnie Ci pomogą.

(Visited 3 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close