Inwestowanie w nieruchomości – jak zadbać o wysoką rentowność?

Atrakcyjna stopa zwrotu, możliwość osiągania dochodu pasywnego z wynajmu krótko- lub długoterminowego oraz bezpieczeństwo to główne powody, które sprawiają, że inwestowanie w nieruchomości cieszy się dużym uznaniem wśród osób dysponujących nadwyżką kapitału. Jak jednak zadbać o to, aby inwestycja odznaczała się wysoką rentownością?

Nowe mieszkanie pod wynajem lub z myślą o odsprzedaży? Jak zadbać o wysoką rentowność inwestycji?

Inwestowanie w nieruchomości to jeden z bezpieczniejszych sposobów lokowania nadwyżki środków. Nie tylko odznacza się atrakcyjną stopą zwrotu, lecz również pozwala ochronić kapitał przed spadkiem wartości wynikającym z inflacji. Nie oznacza to jednak, że inwestowanie w nowe mieszkania nie wiąże się z żadnym ryzykiem i w każdym przypadku jest opłacalne. Rentowność przedsięwzięcia zależy bowiem od wielu czynników. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby, by zadbać o to, aby była ona jak najwyższa. Na co więc zwrócić uwagę?

1.      Wybór dewelopera

Na rynku działa wiele firm deweloperskich oferujących nowe mieszkania idealne pod zakup inwestycyjny. Nawet najlepsza nieruchomość nie będzie jednak generować zysku, jeśli nie zostanie oddana do użytku w określonym terminie. Każdy tydzień zwłoki to dla inwestora strata. Dlatego tak istotną kwestią jest wybór rzetelnego dewelopera, który wybuduje obiekt zgodnie z przyjętym harmonogramem.

W tym celu warto przeanalizować przede wszystkim to, czy poprzednie inwestycje podmiotu zostały zrealizowane w terminie. Notoryczne spóźnianie się dewelopera z oddawaniem budynków do użytku, nie wróży nic dobrego. Warto też zwrócić uwagę na staż firmy. Wieloletnia obecność na rynku sugeruje, że przedsiębiorstwo wywiązuje się ze swoich obietnic. W przeciwnym razie nie zdołałoby utrzymać klientów.

Jeśli interesują Cię szczegóły współpracy z deweloperem, możesz skontaktować się z właścicielami nieruchomości już oddanych do użytku. Na osiedlowych forach lub grupach w mediach społecznościowych z pewnością znajdziesz kogoś, kto zechce podzielić się swoimi doświadczeniami.

2.      Lokalizacja mieszkania

Chociaż wydawać by się mogło, że najwyższą rentownością odznacza się inwestycja w mieszkanie w centrum miasta, nie zawsze tak jest. Wysoka cena najmu lub odsprzedaży może bowiem skutecznie odstraszyć potencjalnych najemców/nabywców. Tymczasem inwestor zazwyczaj ma ograniczone pole manewru. Skoro sam się wykosztował, kupując nieruchomość w centrum, nie może znacząco obniżyć ceny najmu lub odsprzedaży. Byłoby to kompletnie nieopłacalne.

Inna kwestia, że w większości polskich miast działki położone w centrum są już niedostępne, przez co rzadko pojawiają się tam nowe inwestycje. Nic więc dziwnego, że rośnie zainteresowanie inwestorów nieruchomościami położonymi poza centrum miasta. Odznaczają się one atrakcyjnymi cenami i sporym potencjałem inwestycyjnym.

Kupując nowe mieszkanie pod wynajem lub z myślą o późniejszej odsprzedaży, należy jednak zadbać o to, aby:

  • było dobrze skomunikowane z centrum i innymi dzielnicami miasta,
  • oferowało wygodną i rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową i rozrywkową,
  • zapewniało korzystny dla potencjalnych najemców lub nabywców stosunek ceny do lokalizacji.

Nowe mieszkanie jako inwestycja – jak jeszcze zadbać o wysoką rentowność?

Wybierając mieszkanie z myślą o wynajmie lub odsprzedaży, warto zwrócić uwagę na jego metraż i liczbę pokoi. Najpopularniejsze są nieruchomości o powierzchni od 35 do 55 mkw., wyposażone w 2 lub 3 pokoje. Dużym uznaniem, zwłaszcza wśród wynajmujących, cieszą się też kawalerki. Żeby mieszkanie cieszyło się dużym wzięciem, warto też zadbać o to, aby było nasłonecznione i ustawne. Zapewnia to bowiem wysoki komfort jego użytkowania.

Zakup mieszkania pod wynajem lub z myślą o późniejszej odsprzedaży to forma lokowania nadwyżki kapitału, która cieszy się dużym uznaniem inwestorów. Żeby jednak inwestycja odznaczała się wysoką rentownością, trzeba kupić odpowiednią nieruchomość. Przy wyborze mieszkania warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego lokalizację. Warto też dobrze przyjrzeć się firmie deweloperskiej. To ona w końcu odpowiada za jego budowę.

(Visited 22 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close