Ból nóg jest dolegliwością niezwykle powszechną. Często uzasadnioną stojącym lub nadmiernie siedzącym trybem życia. Niejednokrotnie dolegliwości bólowe nóg zrzucamy na karb wykonywanych prac lub pełnionych obowiązków. Jednak nie zawsze owa przyczyna jest tak błaha. W szczególności, gdy dolegliwości są przewlekłe lub nasilają się. Warto wiedzieć, co oznacza przewlekły ból nóg i dlaczego jest istotnym wskazaniem do wykonania badania USG Dopplera tętnic kończyn dolnych.
Mechanizm działania USG Dopplera
Badanie Dopplera działa jak każde inne badanie USG i opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Dzięki specjalnemu urządzeniu fale te mogą zostać przekształcone w lustrzane odbicie narządów wewnętrznych. Wykorzystanie efektu Dopplera w tego typu badaniach pomaga również sprawdzić kierunek i prędkość przepływu krwi w żyłach oraz tętnicach. Dzięki temu możliwe jest zdiagnozowanie wielu poważnych chorób układu krwionośnego i skuteczne ich leczenie.
W diagnostyce z wykorzystaniem ultradźwięków Dopplera, urządzenie wykorzystuje dźwięk i kolor do uzyskania bardziej czytelnego obrazu badanych elementów. Badanie dopplerowskie jest szybkie, całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne dla osób w każdym wieku oraz niezależnie od chorób współistniejących. Zastosowane w nim fale ultradźwiękowe nie powodują żadnych negatywnych skutków dla organizmu człowieka, dzięki czemu badanie USG można powtarzać nieograniczoną ilość razy. USG Dopplera służy do sprawdzania stanu naczyń odpowiedzialnych za dostarczanie wystarczającej ilości krwi do kończyn.
Wskazania do wykonania Dopplera tętnic kończyn dolnych, czyli kiedy zgłosić się na badanie
USG Dopplera kończyn dolnych wykazuje wysoką skuteczność diagnostyczną i nieinwazyjność. Warto więc niezwłocznie zgłosić się na badanie, gdy pojawią się pierwsze dolegliwości zdrowotne w obrębie kończyn dolnych pacjenta. Większość chorób wykrytych na czas można z powodzeniem leczyć bez poważnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości. Do objawów, które są wskazaniem do wykonania USG Dopplera kończyn dolnych, należą przede wszystkim:
- uczucie ciężkości nóg;
- bóle kończyn dolnych, czasami wraz z towarzyszącymi im obrzękami;
- występowanie tak zwanych pajączków naczynkowych i żylaków;
- zaburzenia czucia, mrowienie i drętwienie kończyn nasilające się w godzinach wieczornych;
- zmiany skórne, wysypki, pokrzywka;
- występowanie na skórze przebarwień lub zasinień;
- dolegliwości bólowe kończyn dolnych, zwłaszcza pojawiające się podczas wysiłku.
Badanie dopplerowskie kończyn dolnych jest również powszechne u kobiet w ciąży. Sam test nie stanowi zagrożenia dla ciąży ani dla dziecka, a kobiety w tym szczególnym stanie są bardziej narażone na rozwój choroby żylnej. Wynika to ze zmian parametrów krzepnięcia krwi oraz stężenia występujących w ich organizmie żeńskich hormonów płciowych. U kobiet w ciąży najważniejszymi wskazaniami do wykonania ultrasonografii dopplerowskiej kończyn dolnych są:
- zwiększenie średnicy kończyny dolnej, w szczególności gdy jest asymetryczne i dotyczy wyłącznie nogi lewej;
- pojawienie się bólu i tkliwości nóg;
- wzrost ciepłoty oraz zaczerwienienie kończyn;
- nagłe uczucie duszności lub bólu w klatce piersiowej (może być to objaw niebezpiecznego zatoru płucnego).
Badanie dopplerowskie ocenia sprawność i funkcjonowanie układu żylnego. Ponadto obejmuje ocenę żył i zastawek żylnych.
O czym może świadczyć ból nóg, czyli po co wykonać badanie Dopplera tętnic kończyn dolnych
Badanie dopplerowskie kończyn dolnych pozwala szybko i skutecznie zdiagnozować wiele schorzeń układu krwionośnego. Najczęściej wykonuje się je w celu rozpoznania lub wykluczenia zakrzepicy żylnej, w diagnostyce przewlekłej niewydolności żylnej i wrodzonych malformacji naczyniowych oraz w celu ustalenia przyczyny obrzęku kończyn dolnych.
Ultrasonografia dopplerowska jest również niezbędnym elementem towarzyszącym lekarzom i pacjentom przed i bezpośrednio po zabiegu chirurgicznym w układzie żylnym. Dodatkowo USG tętnic kończyn dolnych jest wskazane do oceny zwężenia, niedrożności, tętniaka i przetoki, obecności wrodzonych wad rozwojowych naczyniowych oraz w diagnostyce zespołu przyczepności. Jest to rzetelne, bezpieczne i niedrogie badanie, dlatego warto je wybrać w przypadku wątpliwości i obaw co do swojego stanu zdrowia.