Co to jest fundacja rodzinna i czy warto ją założyć?

Fundacja rodzinna jest nowym rozwiązaniem prawnym, które pozwala na skuteczne zarządzanie majątkiem rodzinnym przez pokolenia. Stosowne przepisy prawne w Polsce weszły w życie w 2023 roku, więc są regulacjami stosunkowo nowymi w rodzimym prawodawstwie. Dlatego przybliżamy, czym dokładnie jest fundacja rodzinna, jakie są jej zalety oraz kto powinien rozważyć jej założenie.

Co to jest fundacja rodzinna?

Fundacja rodzinna jest podmiotem prawnym, który pozwala na gromadzenie, zarządzanie i przekazywanie majątku rodzinnego w sposób zgodny z wolą fundatora. Jednocześnie jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego dziedziczenia i zarazem skuteczną formą zabezpieczenia finansowego dla przyszłych pokoleń. Warto podkreślić, że fundacja rodzinna może w ograniczonym zakresie prowadzić działalność gospodarczą i wypłacać świadczenia beneficjentom, czyli członkom rodziny wskazanym przez fundatora. W ten sposób pozwala skutecznie chronić majątek przed podziałem i zapewnia stabilność finansową kolejnym pokoleniom. 

Fundację rodzinną można nazwać rodzinnym skarbcem, którego celem jest zapewnienie środków finansowych rodzinie przy jednoczesnym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa przez kolejne pokolenia. Założenie takiego podmiotu jest doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nikt z sukcesorów nie chce przejąć biznesu rodzinnego. W ten sposób fundacja rodzinna będzie kontynuować działalność przedsiębiorstwa bez konieczności osobistego zaangażowania następców prawnych przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do środków finansowych rodzinie. 

Jakie korzyści przynosi założenie fundacji rodzinnej? W skrócie ten podmiot prawa pozwala nie tylko efektywnie zarządzać majątkiem, ale także chronić zgromadzone zasoby i w sposób planowy przekazywać je kolejnym pokoleniom. Wniesiony do fundacji majątek może być zarządzany w sposób długoterminowy. W ten sposób chroni się zgromadzony kapitał przed rozdrobnieniem, co jest naturalnym procesem powstającym w wyniku dziedziczenia. 

Warto podkreślić, że fundator może w pełni korzystać z elastyczności zarządzania. To właśnie on określa szczegółowe zasady działania fundacji oraz jej cele, co daje dużą swobodę w planowaniu sukcesji. Należy dodać, że fundacja rodzinna zapewnia bezpieczeństwo finansowe rodziny. Realizuje je za pomocą wypłaty świadczeń wyznaczonym beneficjentom. Co więcej, przekazanie biznesu do fundacji rodzinnej daje możliwość wycofania się z aktywnego prowadzenia firmy w dodatku bez utraty dochodów. Jednocześnie pozwala na skuteczne oddzielenie spraw biznesowych od kwestii rodzinnych. 

Bez wątpienia, zaletą fundacji rodzinnej jest możliwość skutecznej optymalizacji podatkowej. Co ciekawe taki podmiot w Polsce korzysta z preferencyjnych zasad opodatkowania, co jest korzystniejsze niż klasyczne formy dziedziczenia.

Jak założyć fundację rodzinną?

Proces zakładania fundacji rodzinnej wymaga kilku kluczowych elementów. Pierwszym krokiem jest złożenie oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej w obecności notariusza w ramach aktu założycielskiego lub w ramach testamentu. Następnie w formie aktu notarialnego sporządza się statut, w którym określa się zasady działania fundacji, jej cele oraz sposób zarządzania zgromadzonym majątkiem. Ważnym elementem tworzenia fundacji jest wniesienie majątku przez fundatora. Może to być gotówka, nieruchomości, udziały w firmach lub inne aktywa — ważne jednak, aby ich wartość wynosiła co najmniej 100 000 złotych. 

Następnie należy zgłosić podmiot do Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, który jest właściwy w zakresie rejestru fundacji rodzinnych. Warto dodać, że w statucie fundator określa beneficjentów i wskazuje na jakich zasadach będą oni uprawnieni do korzystania z majątku. .  

Czy warto założyć fundację rodzinną?

Decyzja o założeniu fundacji rodzinnej zazwyczaj jest uzależniona od wielu czynników, wśród których należy wymienić zarówno wielkość majątku, jak i potrzeby rodziny czy długoterminowe cele finansowe. Jest to rozwiązanie, z którego korzystają szczególnie przedsiębiorcy i osoby posiadające duży majątek w celu zapewnienia ochrony kapitału i skutecznego zarządzania w kolejnych pokoleniach. Jeśli zależy Ci na stabilności finansowej rodziny i uniknięciu problemów związanych z dziedziczeniem rozważ możliwość założenia fundacji rodzinnej.

źródło: BTTP Kancelaria Prawna Warszawa

(Visited 6 times, 1 visits today)
Daniel

Daniel

Daniel jest redaktorem w ogólnopolskim portalu dla przedsiębiorców "One Mln". Portal ma za zadanie dzielić się wiedzą poprzez specjalistyczne artykuły i wypowiedzi ekspertów. Posiada wykształcenie dziennikarskie i ponad trzyletnie doświadczenie w dziennikarstwie biznesowym, a także dwuletnie doświadczenie w zakresie public relations.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Więcej do czytania

Close